Vysávač nesaje alebo sa pri práci vypína?

Toto je jeden z prvých signálov, že niečo nie je v poriadku. Jednou z najčastejších príčin je práve prehrievanie motora. Prvá pomoc je viac menej jasná – určite skontrolujte priechodnosť vzduchovej cesty vysávačom. Akékoľvek prekážky vo vzduchovej ceste zaťažujú motor, ktorý sa následne prehrieva a tým dochádza k jeho ničeniu. No a samozrejme s takýmto vysávačom nič nevysajete. A takáto práca predsa nemôže nikoho baviť….

Postupujte od začiatku toku vzduchu vo vysávači:

  • Skontrolujte hubicu, či niekde nie je zanesená alebo upchatá. Zaseknutá ponožka či vreckovka ju dokážu dokonale upchať.
  • Skontrolujte tyč vysávača – to zvládnete ľavou zadnou – jednoducho sa pozrite oproti svetlu, či je priechodná.
  • Skontrolujte hadicu vysávača. Tu to môže byť o niečo komplikovanejšie – nie je totiž jednoduché ju natiahnuť rovno aby ste cez ňu videli až na druhý koniec. Môžete si ale pomôcť tak, že ju odpojíte od tyče a pri zapnutí vysávača zapcháte otvor držadla a počúvate zvuk motora a silu satia vysávača. Potom odpojíte hadicu od vysávača a urobíte rovnaký krok priamo na tele vysávača. Upcháte otvor satia na vysávači a počúvate zvuk a porovnáte silu satia. V prípade, že vysávač saje podstatne viac než je výkon satia hadicou, problém je teda v hadici. Spomíname si, že nie raz sa nám stalo, že vysatá kancelárska sponka zostala zaseknutá uprostred hadice a bola schopná takto zachytiť množstvo rôznych nečistôt, a hadicu tým upchala. Jednou z možností ako na problém prísť môže byť to, že vhodíte guľôčku do hadice – pokiaľ na druhej strane nevypadne, problém sme vyriešili.

Ďalšie rady ako vyriešiť problém s vysávačom

Ani jedno z týchto možností nevyriešilo váš problém a motor vysávača sa stále prehrieva alebo vypína? Tak pokračujeme:

  • Otvorte vysávač a skontrolujte ako veľmi je vrecko zaplnené. Zanesené alebo zaplnené vrecko ihneď vymeňte.
  • Skontrolujte filter na vstupe vzduchu do motora. Môže byť zanesený – zachytáva totiž uniknuté hrubšie nečistoty pred vstupom do motora, a tým ho chráni.
  • V poslednom kroku sa pozrite na miesto, kde vzduch opúšťa vysávač. Väčšinou ho nájdete v zadnej časti vysávača, u niektorých typov vzduch vystupuje z vysávača smerom hore, niekedy ale bokom. Každopádne v tomto mieste nájdete odnímateľnú mriežku, pod ktorou je vsadený filter. U lacnejších alebo starších vysávačov je to plochý mikrofilter z netkanej textílie, u moderných vysávačov tam nájdete vysoko filtračný HEPA filter. Skontrolujte ako veľmi je zanesený. Filter by rozhodne nemal mať čiernu farbu, alebo by nemal byť poškodený (praskliny na filtračnom materiáli) ani inak deformovaný. Jednou z možností je HEPA filter vybrať a pustiť vysávač bez neho, na prázdno. Pokiaľ sa vysávač nevypne sám, je chyba v HEPA filtri.

Poraďte sa s odborníkom

Urobili ste všetko čo sme navrhli a motor sa aj napriek tomu naďalej prehrieva? Potom budete musieť navštíviť autorizovaný servis a nechať vysávač prehliadnuť odborníkmi.

Okolo motora sú umiestnené ďalšie filtre, ku ktorým sa ale sami nedostanete a nevymeníte ich.

Jednou z ďalších možností je poškodenie motora, ktorý mohol nasať do niektorej z pohyblivých častí nečistoty, a to sa môže takto prejaviť. Motor je potom hlučnejší, nedosahuje štandardný výkon, má dokonca väčšiu spotrebu energie a prehrieva sa.

5/5