Vchodové dvere na mieru – ako na to?

Vchodové dvere tvoria prvý dojem z príchodu do domu a môžu veľa napovedať o tom, čo je za nimi. Mali by nie len dobre vyzerať, ale taktiež poskytovať všestrannú ochranu interiéru. Ako zariadiť, aby odrážali vkus a osobnosť majiteľa domu?

Plastové vchodové dvere

Vchodové dvere na mieru domu

Zadovážiť si vchodové dvere do rodinného domu, je pomerne zodpovedná činnosť. Nie len, že sa na ne budete roky denne pozerať, ale musia spoľahlivo chrániť interiér pred chladom, prachom, snehom, dažďom, hlukom a aj pred nepozvanými návštevníkmi. Preto je dobré zadovážiť si „dvere na mieru“, táto investícia sa určite oplatí.

Vchodové dvere musia byť dostatočne pevné a odolné, aby sa krídlo a rám nekrútili. Ide o pomerne namáhaný a často používaný prvok, preto musí byť kvalitné kovanie a bezpečnostný zámok. Na výber sú rôzne možnosti od plastových, cez drevené, drevohliníkové, až po najpevnejšie hliníkové vchodové dvere.

Moderné vchodové dvere

Vchodové dvere musia plniť mnoho funkcií a pokiaľ ich necháte vyrobiť svojmu domu na mieru a samozrejme správne odborne namontovať, budú dobre a dlho slúžiť.

Profilové systémy vchodových dverí na mieru

Základom všetkých profilových systémov vchodových dverí je, podobne ako napríklad u okenných profilov, rám a krídlo, ktoré je osadené buď izolačným zasklením alebo tepelne-izolačnou výplňou väčšinou vo veľmi širokej škále dizajnov. Väčšina profilových systémov umožňuje riešenie jednokrídlových, ako aj dvojkrídlových dverí, a to ako dnu tak von otváravých. Je taktiež možné kombinovať vchodové dvere s bočnými svetlíkmi či nadsvetlíkmi, ktoré výrazne oživia vzhľad a poskytnú tiež viac svetla v priestore zádveria. Individuálny vkus tu prakticky nemá hranice a môžete pri návrhu členenia aj dizajnových detailov doslova „popustiť uzdu svojej fantázii“.

Zvoľte si vhodný materiál pre vchodové dvere na mieru

Ekonomickým variantom vchodových dverí na mieru sú plastové vchodové dvere, a to ako v bielom prevedení, tak vo farbe či drevodekore. V prípade voľby plastových vchodových dverí je nutné vybrať kvalitne vystužený profilový systém. Osadenie dostatočne silnou oceľovou výstuhou v ráme aj v krídle je v tomto prípade nevyhnutné, inak by po nejakom čase mohlo dôjsť k nezvratnému poškodeniu vchodových dverí. Modernou alternatívou sú plastové dvere s prekryvnou hliníkovou výplňou. Hliníková doska z exteriéru celkom prekrýva plastový rám aj výplň vchodových dverí, ktoré tak získajú nie len atraktívny vzhľad, ale taktiež po všetkých stránkach lepšie vlastnosti, o pevnosti a tvarovej stabilite nehovoriac.

Vchodové dvere na mieru

Preverenú istotu poskytujú drevené vchodové dvere. Tu je dobré postrážiť si kvalitu povrchovej úpravy, najmä pokiaľ bude na dvere svietiť slnko a pršať. Je potreba počítať s určitou špeciálnou starostlivosťou o povrch dverí, aby vydržali dlho krásne. „Drevené vchodové dvere na mieru zákazníci veľmi často kombinujú s plastovými oknami. Dizajnová ponuka s možnosťami kombinácie kaziet a presklenia i výber farieb sú tak široké, že si vyberie naozaj každý. VEKRA ale vyrobí drevené dvere aj podľa grafického návrhu zákazníka,“ hovorí M. Tomčíková, produktová manažérka VEKRA.

Bezúdržbové prevedenie drevených vchodových dverí zaistí hliníkové opláštenie z exteriérovej strany, vtedy sa jedná o tzv. drevohliníkové vchodové dvere. Najodolnejšie sú hliníkové dvere, ktoré sa tiež najlepšie hodia ako vstupný portál pre spoločné priestory bytových domov. Z hľadiska farebnosti a dizajnových možností izolačných výplní je ponuka na našom trhu opäť veľmi široká.