Trampolína do záhrady – zábava pre deti a dospelých

V dnešnej dobe sa na záhradách čoraz častejšie objavuje trampolína. Pre hry a zábavu ju najčastejšie využívajú deti. Skáču, športujú a radujú sa. Často sa však do hier zapoja aj rodičia, veď prečo by si neužili trochu zábavy a pohybu. Výhodou trampolín sú aj účinky skákania pre naše zdravie a zároveň radosť a zlepšenie nálady. Skákanie teda prospieva telu aj mysli.

Trampolína na záhradu

Účinky trampolíny na zdravie

Pomocou skákania na trampolíne zdokonalíte vašu koordináciu pohybov, spevníte a posilujete svaly. Mäkké dopady šetria vaše kĺby, ale zároveň spotrebúvajú energiu a tým spaľujete tuky a chudnete. Skoky na trampolíne najviac posilnia brušné a chrbtové svaly a svaly panvového dna. Ďalej zlepšujete svoj obehový systém, výdrž a aeróbnu kapacitu. Trampolíny sú teda prospešné aj pre dospelých.

Ako vybrať správnu trampolínu?

Na prvom mieste pri skákaní by mala byť bezpečnosť. Je jedno či využívajú trampolínu deti alebo dospelí. Vždy si vyberajte trampolínu z kvalitných materiálov, s ochrannými a bezpečnostnými prvkami. Materiál trampolíny je dôležitý z hľadiska jej bezpečnosti a pre jej dlhú životnosť. Mal by byť pevný, stabilný a odolný poveternostným vplyvom. Odolnosť je dôležitá hlavne preto, že trampolínu zo záhrady každý deň neupratujete. Vyvarujte sa nákupu trampolíny zo slabého polyetylénu. Polyetylén málo odoláva poveternostným vplyvom a čoskoro sa rozpadne. Voľte trampolínu z pevnejšieho a odolného PVC s mriežkou.

Ochranná sieť a ďalšie bezpečnostné prvky

Hlavným bezpečnostným prvkom na trampolíne je ochranná sieť. Ak na trampolíne skáču deti, tak je ochranná sieť nevyhnutná. Vždy myslite na to, že s väčšou plochou trampolíny, sú skoky vyššie. Preto platí, že s veľkosťou plochy trampolíny by sa mala zvyšovať výška ochrannej siete. Ochranná sieť je dodávaná k trampolínam ako príslušenstvo. U niektorých predajcov je možné objednať zvýhodnený komplet – trampolínu a ochrannú sieť.

Ďalším významným bezpečnostným prvkom sú kryté kovové častí. Železné časti trampolíny a jej pružiny musia byť bezpečne zakryté. Kryty by mali byť mäkké, ale zároveň pevné. Nemusíte potom mať strach, že pri skákaní skončíte medzi pružinami. Trampolína musí byť veľmi stabilná. Samozrejmosťou pri trampolíne pre dospelých sú aspoň 4 nohy. Správne vyváženie a stabilita Vám umožní skákanie na celej ploche trampolíny bez nebezpečenstva prevrátenia.

Pri trampolíne pre dospelých je samozrejme dôležitá aj jej nosnosť. Vždy sledujte parameter: maximálna odporúčaná váha skákajúceho. Kvalitné trampolíny majú nosnosť kľudne aj 150 kg.

Príslušenstvo pre trampolíny

U špecializovaných predajcov je v sortimente zaradené rôzne príslušenstvo pre trampolíny. Napríklad spomínaná ochranná sieť. Ďalej je vhodné dokúpiť schodíky. Zabezpečíte si pohodlný prístup na trampolínu. Praktická je aj ochranná plachta. Ak idete na dovolenku alebo je zlá predpoveď počasia na dlhšiu dobu, tak krycia plachta ochráni trampolínu pred všetkými prírodnými vplyvmi ako je dážď, slnečné žiarenie, ale aj pred mechanickým poškodením cudzími telesami v čase, kedy nie je trampolína aktívne využívaná, a tým predĺžite jej životnosť.

Tak už viete, že trampolína je vhodná zábava pre celú rodinu. Skákanie na trampolíne Vás bude baviť. Prinesie vám na záhradu zábavu a zároveň urobíte niečo pre svoje zdravie.