Tepelné čerpadlá ponúkajú istoty v čase skokového rastu cien energií

Obavy z cien a dostupnosti zemného plynu, zákaz používania kotlov na tuhé palivá, obavy z vývoja po roku 2024, kedy dôjde k „rozmrazeniu“ cien elektrickej energie, motivujú slovenské domácnosti k tomu, aby sa zaujímali o výhodnosť jednotlivých zdrojov tepla a teplej vody.

Tepelné čerpadlo

Situácia z posledných rokov, kedy Slovensko patrilo k najrýchlejšie rastúcim trhom s týmto zdrojom tepla naprieč Európou, pritom naznačuje, že aj tentoraz bude víťaz jasný – tepelné čerpadlá.

K už známym výhodám, viď nižšie, a k ďalšiemu rozšíreniu by mal prispieť aj projekt REPowerEU, prostredníctvom ktorého Európska komisia chce v nasledujúcich 5 rokoch podporiť inštaláciu 10 000 000 tepelných čerpadiel a tým prispieť k obmedzeniu závislosti na energetických komoditách z Ruska, pozri tu.

Výhody tepelných čerpadiel

1. Nízke účty za teplo

Tepelné čerpadlá využívajú na výrobu tepla „komodity“, ktoré sú k dispozícii zadarmo po celom Slovensku – vonkajší vzduch, geotermálna energia. Ďalej, tepelné čerpadlá sú schopné vyrobiť aj 5-násobne viac energie, než koľko potrebujú na svoju prevádzku, zo všetkých zdrojov tepla majú tepelné čerpadlá najvyšší vykurovací faktor.

Vďaka výraznej úspore za vstupy (vonkajší vzduch, geotermálna energia) a veľmi efektívnej prevádzke, tepelné čerpadlá sú aj v dobe podpriemerných cien energetických komodít najúspornejším zdrojom tepla a teplej vody.

2. Stabilita prevádzky

Ako už bolo uvedené vyššie, tepelné čerpadlá využívajú na výrobu tepla vonkajší vzduch a geotermálnu energiu, ktoré sú k dispozícii bez ohľadu na aktuálne poveternostné podmienky, navyše v prakticky nevyčerpateľnom množstve. Aj vďaka tomu sa majitelia môžu tešiť z dostatku tepla a teplej vody po celý rok, t. j. vo dne aj v noci, počas miernych aj veľmi chladných zím.

3. Ekológia

Tepelné čerpadlá nevypúšťajú do ovzdušia významné množstvo skleníkových plynov a ďalších škodlivín. Zároveň im netreba ťažiť palivo z povrchových či hlbinných baní, ktoré majú negatívny vplyv na obyvateľov v okolí.

Aj preto budú tepelné čerpadlá v budúcnosti jediným možným zdrojom tepla pre domácnosti, t. j. nemusíte sa báť zákazu ich používania tak, ako je tomu pri kotloch na tuhé palivá.

Tepelné čerpadlá majú univerzálne využitie, nájdete ich pri objektoch s veľkosťou lodného kontajnera aj strategicky významných budovách ako nemocnice, letiská, úrady, školy a pod. Vyberať pritom môžete z niekoľkých typov tepelných čerpadiel, kedy každý z nich má svoje špecifické výhody, viď prehľad typov tepelných čerpadiel na webe spoločnosti IVT s.r.o..

Zdroj obrázka: GSPhotography / Shutterstock.com

5/5