Sprievodca starostlivosťou o matrace

Starostlivosť o matrac: je dôležitejšia, ako si niektorí možno uvedomujú. Chcete, aby váš matrac vydržal, a to zvyčajne znamená investovať do matraca dobrej kvality. Ide o to, že by ste sa nemali spoliehať len na dobre skonštruovaný produkt, aby ste zaistili, že bude trvať tak dlho, ako je určené, bez akýchkoľvek problémov.

Starostlivosť o matrac

Na matraci trávite veľa času – či už na spanie, pozeranie televízie alebo čítanie – a pravidelná starostlivosť bude mať vplyv na to ako dlho vám poskytne pohodlie a podporu, ktorú hľadáte. Rozprávali sme sa s dvoma odborníkmi z odvetvia, aby sme získali ich pohľad na zachovanie kvality a životnosti vášho matraca a na to, prečo je to nevyhnutné.

Základné tipy na starostlivosť a údržbu matracov, ktoré treba dodržiavať

Pravidelná starostlivosť o matrac pomáha predĺžiť životnosť vášho matraca a zabezpečiť, aby bol zdravým povrchom na spanie. Takže, ako to urobiť?

Upratovanie

Bodové čistenie matraca s jemným čistiacim prostriedkom (či už saponátom na riad alebo čističom tkanín) a uterákom je najlepšou voľbou na rozliatie a škvrny. Matrac nikdy nenamáčajte. V opačnom prípade môžete mať problém dostať všetku vodu a vlhkosť von.

Okrem toho budete chcieť matrac vysávať každé 1-3 mesiace, aby ste znížili množstvo alergénov, a prať posteľnú bielizeň každé 1-2 týždne.

Otáčanie

V ideálnom prípade by sa mal matrac otočiť každých 3-6 mesiacov, aby sa znížilo opotrebovanie. Miesto, na ktorom spíte, môže časom zabrať len toľko a otáčanie pomáha zbaviť sa priehlbín a zachovať konzistentnejšie pohodlie a podporu v celom matraci. 

Teraz boli časy, keď bolo potrebné matrac prevrátiť, ale to už nie je ten prípad, pretože konštrukcia matraca sa vyvinula. S dnešnými kvalitnými matracmi získate pohodlie na oboch stranách, pretože pružiny tlačia smerom von. Penové matrace sa naopak prispôsobujú nášmu telu a poskytujú úľavu od tlakových bodov. Sú tiež navrhnuté inak:

V podstate máte na spodnej strane podpornú vrstvu, ktorá tvorí zhruba dve tretiny podpory matraca a horná tretina je určená na pohodlné spanie. Ak by ste matrac prevrátili, zmarilo by to účel, vzalo by to pohodlie a podpora by nebola rovnaká. Z veľkej časti sú teraz všetky matrace navrhnuté tak, aby sa dali otáčať, nie preklápať a otáčať.

Mali by ste zvážiť aj základňu alebo rám postele, ktorý by mal mať stredovú oporu, aby sa udržal na uzde. Ak matrac pravidelne otáčate, no stále máte problémy s pohodlím, môže to mať niečo spoločné so štruktúrou.

Čo je podložka na matrac vs. chránič na matrac?

Súčasťou vašej rutiny údržby matraca môže byť chránič matraca a podložka na matrac, ale čím sa vlastne líšia?

Chránič matraca ponúkne vodotesnú ochranu a zníži množstvo prachu, nečistôt a nečistôt, ktoré sa dostanú na vašu posteľ. Na druhej strane sa na zvýšenie pohodlia používa podložka na matrac. Obe môžu byť na vašej posteli naraz a môžete ich jednoducho hodiť do práčky a sušičky na čistenie.

Na rozdiel od chráničov matracov, podložky na matrace zvyčajne nie sú vodotesné. Ak máte matrac s vnútornými pružinami, ktorý začína vykazovať určité opotrebovanie, podložka poskytuje dodatočné odpruženie, takže tieto pružiny pod sebou necítite, keď si ľahnete. Pri prešívaní chumáčom a ihlou vám pomôže s priehlbinami.

Kedy kúpiť nový matrac?

Správna starostlivosť o matrac pomôže predĺžiť jeho životnosť. Ak dodržiavate všetky odporúčané rady, ako dlho by mal ten váš vydržať, kým príde čas na nový?

Môže sa pohybovať medzi 7-10 rokmi v závislosti od toho, ako dobre vás váš matrac podopiera a poskytuje vám kvalitný spánok každú noc. Jeho stav a vek vám môžu poskytnúť predstavu o tom, či by ste mali alebo nemali začať nakupovať. Ak ho máte už takmer 10 rokov a je to vidieť, možno je čas na nový.

Tanya zdieľala ďalšie faktory, ktoré je potrebné zvážiť, ak uvažujete o výmene matraca:

  • Spíte dobre?
  • Je ochabnutý alebo poškodený?
  • Spíte lepšie mimo svojho domova, napríklad v hoteli alebo v dome priateľov?
  • Vstávate s bolesťou alebo bolesťou?
  • Pozorujete zvýšený výskyt alergií po prebudení?

Na konci dňa nechcete svoj matrac zanedbávať alebo čakať, kým vám bude chýbať kvalitný spánok, aby ste si hľadali nový. Pravidelná starostlivosť len pomôže udržať váš matrac v dobrom stave, aby ste zažili pohodlné noci (a zdriemnutie).

5/5