Spotrebný úver: Ako si výhodne požičať?

Zvažujete kúpu auta či rekonštrukciu domu, ale nemáte dostatok financií? Riešením môže byť spotrebný úver. Poradíme vám, ako si požičať výhodne a bez komplikácií. Spotrebný úver predstavuje finančný produkt, ktorým si klienti zabezpečia prostriedky na čokoľvek čo práve potrebujú. Spotrebným úverom tak môžu klienti pokryť napr. kúpu auta spotrebičov, úpravu bývania. Čiastka sa začína pri stovkách eur a siaha až k niekoľkým tisícom.

Peniaze a úvery

Bezúčelový

Bezúčelovosť predstavuje základný atribút úveru. To znamená, že pri jeho zriaďovaní nekonkretizujete, na aké zámery peniaze použijete. Banka od vás nepožaduje žiadne dokladovanie účelu a rovnako zaň nijakým spôsobom neručíte, čo značne uľahčuje jeho vybavenie.

Neplaťte za poskytnutie

Pri rozhodovaní, z ktorej banky si požičiate, je rovnako dôležitý poplatok za poskytnutie. Aj keď vás lákajú na nízky úrok, preverte si aj zriaďovací poplatok. Niektoré banky a finančné inštitúcie si za poskytnutie účtujú sumy v desiatkach až stovkách eur. Pri komplexnom vyhľadávaní a ponuke zistíte, že sa dá vybaviť spotrebný úver s dobrým úrokom a bez poplatku za poskytnutie.

Zohľadnite úrok

Prirodzene, banke nevrátite iba požičanú sumu. Po splatení sa navýši o úrok, ktorý je známy už na začiatku. Aby ste ale úver príliš nepreplatili, vopred dobre zvážte práve ročný úrok. Aby ste vedeli, aká bude konečná suma, využite kalkulačku spotrebného úveru.

Poistite si ho

Hoci sa spotrebný úver pohybuje v nižších čiastkach ako napríklad hypotéka, predsa len ide o dlh, ktorý ťaží najmä v neočakávaných životných situáciách. Preto ak si idete požičať a obávate sa toho, že by kvôli chorobe nemohli splácať, ochráňte úver poistením. Banky ponúkajú rôzne varianty pomoci. Môžu za vás splatiť celý dlh alebo vám pomôžu so splácaním na niekoľko mesiacov. Táto služba je však spoplatnená a výška mesačného poistného sa odvíja od čiastky, ktorú ste si požičali.

Využívajte aktívne účet

Ak si beriete úver v banke, v ktorej máte bežný účet, úver môžete získať výhodnejšie aj vďaka jeho aktívnemu využívaniu. Zväčša ide o pravidelné platenie kartou a stanovenie mesačného príjmu, ktorý musí na účet prísť. Po splnení týchto podmienok vám môže banka znížiť úrok až o jedno percento.