Rošty do postele: Pevný alebo polohovateľný?

Ak kupujete novú posteľ a neviete si vybrať ten správny rošt, tak ste na správnom mieste. Vyberať by ste mali podľa toho, či v posteli radi trávite veľa času, ale aj s ohľadom na druh vášho matracu. Povieme si základné výhody polohovateľných aj pevných roštov do postele, aby ste si mohli jednoducho vybrať.

Polohovateľný lamelový rošt - elektrický

Pevný rošt

Pevné rovné rošty sú vhodné pre každú posteľ aj matrac. Najpredávanejšie sú rošty z pružných lamiel s posuvnými gumičkami, ktorými môžete upraviť tvrdosť roštu v oblasti chrbta. Medzery medzi lamelami zaistia odvetrávanie matraca. Nemusíte sa teda obávať vlhkosti alebo plesní. Ak v posteli iba spíte, tak vám pevný rošt vám úplne postačuje. Najväčšou výhodou pevných roštov je ich nízka cena.

Klady:

  • vhodný pre všetky typy matracov
  • nízka cena

Zápory:

  • nie je vhodný pre odpočinok v posteli

Polohovateľný rošt

Ak si v posteli doprajete čas na čítanie, či pozeranie televízie, tak zvážte kúpu polohovateľného roštu. Odpočinok na ňom je totiž oveľa pohodlnejší aj zdravší. Neprirodzená poloha pri odpočinku v posteli je často príčinou bolestí chrbta a krčnej chrbtice. Stačí nadvihnúť chrbtovú časť polohovateľného roštu a oprieť sa. Vaša chrbtica bude v prirodzenej polohe, a vy už sa nebudete musieť krčiť na neforemnej hromade vankúšov.

Nadvihnutá časť pod nohami zase prospeje ľuďom, ktorí v zamestnaní dlho stoja alebo sedia. Zvýšená poloha nôh je dobrou prevenciou cievnych ochorení, ako sú kŕčové žily a trombózy.
Polohovateľný rošt je vhodný aj pre seniorov a osoby s ochorením pohybového aparátu, pretože z neho môžu ľahko vstávať. Ošetrujúcim osobám navyše polohovateľný rošt umožní ľahšiu manipuláciu s chorými. Ak si chcete dopriať skutočné pohodlie, tak si kúpte motorový polohovateľný rošt. Polohu zvolíte pomocou ovládača, bez toho aby ste museli vstávať.

Klady:

  • zdravý a pohodlný odpočinok
  • prevencia problémov s chrbtom a cievnych ochorení
  • vhodný pre seniorov

Zápory:

  • niektoré matrace na polohovateľné rošty nie sú vhodné
  • vyššia cena
  • pri motorových roštov nutnosť zapojenia do elektrickej siete

Zhodnotenie

Porozmýšľajte, koľko času vo vašej posteli trávite. Na spánok vám stačí rovný lamelový rošt, odpočívať sa vám však bude lepšie na polohovateľnom rošte. Pri kúpe si zistite, či je rošt vhodný aj pre váš vašu matrac. Nie každý matrac totiž znesie ohýbanie. Aj keď väčšina dnes predávaných matracov s tým nemá problém.