Poistenie domu či chalupy: Všetko, čo potrebujete vedieť pred podpisom zmluvy

Vytopenie, požiar, víchrica či vlámanie alebo vandalizmus. To je malý výpočet toho, čo sa môže vášmu domu, bytu i chate v krátkom okamihu prihodiť. Predvídajte a zabezpečte všetky vaše nehnuteľnosti na 365 dní v roku. Poradíme vám, ako na to.

Poistenie domácnosti


Kúpa bytu či výstavba rodinného domu patria k tým najzávažnejším rozhodnutiam v živote človeka. Ochrana domova v podobe ideálneho poistenia by preto mala patriť k úplným prioritám, najmä v dnešnej dobe, keď sme svedkami čoraz častejšieho výskytu rôznych prírodných a živelných pohrôm.

Mnoho ľudí aj napriek tomuto faktu výberu poistenia nehnuteľnosti nevenuje dostatočnú pozornosť a siaha po ponuke, ktorá je najlacnejšia. Ako však varujú finanční odborníci, cena je len jeden aspekt z mnohých, na ktoré by ste mali pri tomto vážnom kroku prihliadať.

Nevyberajte len podľa ceny poistného

Na začiatok si treba ujasniť jednu podstatnú vec: poistenie nehnuteľnosti je niečo úplné iné ako poistenie domácnosti. Poistenie nehnuteľnosti chráni iba nehnuteľnosť, jej vybavenie ale nie. Presne na to slúži poistenie domácnosti, v rámci ktorého si môžete poistiť napríklad nábytok, elektroniku či umelecké diela.

Pri výbere poistenia nehnuteľnosti by ste mali prihliadať na to, aké typy nehnuteľnosti sa dajú poistiť a za akých podmienok. Spravidla poistenie zahŕňa rodinné domy (aj so záhradami či garážami), bytové a nebytové priestory, ale aj chalupy a objekty, ktoré sú ešte len vo výstavbe. Pri vzniku škodovej udalosti na nehnuteľnosti vám bude vyplatená suma, ktorá pokryje všetky náklady súvisia s opravami či rekonštrukciou.

Výška poistného nezávisí len od poistných rizík

Každá poisťovňa ponúka rôzne balíky poistných rizík, medzi najčastejšie patrí požiar, výbuch, priamy úder blesku, povodeň, vlámanie či vandalizmus. Poisťovne toho ponúkajú samozrejme oveľa viac, je len vás, ktorý balík vám bude najviac vyhovovať a koľko chcete do poistenia investovať. Rozsah poistných rizík nie je jediný faktor, ktorý ovplyvňuje výšku poistného.

Tá okrem toho závisí od typu poistenej nehnuteľnosti a aj od výšky poistného krytia. Je úplne normálne, ak neviete odhadnúť, v akej výške by mala byť poistná suma stanovená, nie každý je predsa poisťovací špecialista. Neváhajte sa preto informovať u samotných poisťovní, pracovníci pobočiek vám budú najlepšie vedieť poradiť, akú výšku krytia stanoviť a aj ako si vypočítať cenu poistného.

Nepodceňujte poistenie chalupy

Spomedzi poistenia nehnuteľnosti najviac ľudí siaha po poistení rodinných domov a bytov. Ak však vlastníte chatu alebo chalupu, ktorú nemáte každý deň pod dohľadom, poistenie takejto nehnuteľnosti bude pre vás skutočne výhodné. Aj rekreačné objekty predsa môžu postihnúť prírodné živly, rôzne nehody či nečakané „návštevy“ vandalov a zlodejov.

Našťastie, poisťovne dnes myslia aj na nehnuteľnosti, v ktorých síce nebývate natrvalo, no aj tak je pre vás dôležitá ich ochrana. Poisťovne spravidla vnímajú chatu alebo chalupu ako objekt, ktorý je využívaný na rekreačné účely či bývanie. Pri uzatváraní poistenia si však dajte pozor na to, čo všetko poistenie kryje. Overte si, či vami vybraná poistka zahŕňa aj poistenie vybavenia, úrody, stromov a najmä vedľajších budov, akými môžu byť altánok a dielňa.

Kedy vám chalupu nemusia poistiť?

Samotné poistné riziká sú rovnaké ako pri poistení bytov či rodinných domov. Vďaka poisteniu tak vašu malú oázu pokoja uchránite pred výkyvmi počasia, zlodejmi, ale aj pred vytopením či požiarom. Dobrou správou je, že chatu či chalupu si môžete poistiť už aj vtedy, ak ju ešte len staviate. Pozor by ste ale mali dať, ak sa vaša chata nachádza v povodňovej oblasti, alebo ak prebehli na danej nehnuteľnosti už viaceré škodové udalosti za posledných niekoľko rokov.

V takom prípade vám hrozí, že poisťovňa vám poistiť objekt skrátka odmietne. Cena poistenia väčšinou závisí viac od toho, aká je hodnota nehnuteľnosti a ako dobre ste ju mali zabezpečenú, než od toho, koľko dní z roka ste v nej strávili. Platí teda, že čím drahšia je nehnuteľnosť, tým lepšie by ste ju mali zabezpečiť kvalitnými bezpečnostnými prvkami.

Poistenie online z pohodlia domova

Poistiť sa dá niekoľkými spôsobmi, najrýchlejším a najpohodlnejším je poistenie chalupy či chaty online. Za niekoľko minút máte istotu, že vaša strecha nad hlavou či milovaná chalupa je skutočne chránená. Skoro každá poisťovňa dnes už ponúka na svojich stránkach túto možnosť, poisťovňa ERGO okrem toho umožňuje na svojom webe detailný výpočet ceny poistenia podľa udaných kritérií. Táto kalkulačka vám pomôže ujasniť si a porovnať, aký typ poistných rizík je pre vás najvýhodnejší a po ktorom balíku siahnuť.

Ponuka poisťovní je skutočne veľká, neunáhlite sa preto vo výbere. Správne poistenie síce neochráni váš rodinný dom či chalupu pred škodou, no zato zabezpečí váš rozpočet a peňaženku v ťažkých životných situáciách.