Nie ste napojený na kanalizáciu? Pomôcť vám môže kvalitný septik

Žijeme v 21. storočí, no stále je dosť obcí a miest na Slovensku, ktoré nemajú kanalizačný systém a majitelia rodinných domov majú vlastné žumpy, ktorých obsah zväčša vypúšťajú do vodných tokov alebo do pôdy. Neuvedomujú si pritom, že takéto vypúšťanie fekálií ohrozuje kvalitu podzemných vôd a pitnej vody.

Dvojkomorová žumpa pred pripojením

Ak ale nie ste napojený na kanalizáciu, ale záleží vám na kvalite podzemných vôd, namiesto klasickej žumpy by ste mali pouvažovať nad septikom.

Prečo práve septiky?

Pretože nebudete nútený po naplnení žumpy volať firmu, ktorá zabezpečuje vývoz fekálií. Dvojkomorové žumpy, čiže originálne septiky, sa skladajú z dvoch komôr a vrámci svojej konštrukcie dokážu čistiť odpadové vody a neohrozujú tak kvalitu životného prostredia a tým aj kvalitu podzemných vôd. Ak sa rozhodnete pre septik, budete chrániť nielen životné prostredie, ale ušetríte tak aj nemálo peňazí. Odporúčame vám vyberať si slovenských dodávateľov septikov, ktoré predávajú výhradne len septiky vyrobené na Slovensku.

Dovezú vám ich priamo domov

Ak sa rozhodnete pre slovenských dodávateľov septikov, nemusíte riešiť dopravu dvojkomorovej žumpy priamo na váš dvor. Pomocou hydraulickej techniky vám septik vložia priamo do vykopanej jamy na dvore. Vy si nachystáte jamu, firma vám septik potom vloží priamo do tejto jamy.

Ak ste z okolia Trenčína, nájdite si firmu, ktorá predáva dobré žumpy v Trenčíne alebo aspoň v jeho blízkom okolí. Nebudete tak musieť platiť vysoké sumy za dopravu tohto nadrozmerného nákladu.

Ak ale plánujete dávať nový septik na miesto, kde pravidelne chodievate autom, nezabúdajte na prejazdovú dosku, ktorú je potrebné umiestniť nad miesto, kde sa nachádza septik.

Správne umiestnenie

Predtým, ako vám bude dovezený septik až k vám domov, dohodnite sa s firmou, aká hlboká má byť jama, do ktorej bude umiestnený septik. Predsa len sa v tomto poraďte, aby ste nemuseli riešiť situáciu, keď k vám príde firma so špeciálnym autom prevážajúci septik. Vyberajte dobré miesto, ideálne na rovine. Pokojne si môžete dovoliť umiestniť septik aj k otvorenej terase, na ktorej máte drevený stôl so záhradnými stoličkami.

Kým bude do vášho bydliska zavedená kanalizácia, jej absenciu vám môže plnohodnotne nahradiť kvalitný septik vyrobený na Slovensku.