Kuchyňa a výbava do kuchyne

Kuchyňa je v dome jednou z najkrajších miestností, ale aj často s tým najťažším výberom na vybavenie. Pri kuchyni je dôležité rozhodnúť sa v akom štýle ju chcete mať. Dnešnej dobe velí minimalizmus, ktorý je strohý a často studenšieho rázu. Avšak výrazné akcenty, ktoré sa tu využívajú, môžu kuchyni dať úplne iný rozmer a dokonca aj istú útulnosť. Vidiecky štýl je oteplí kuchyňu, pretože sa tu pracuje veľa s drevom. Minimalizmus je o lesku, kove a sklu. Záleží teda na vás, čo preferujete.

Moderná kuchyňa

Moderne alebo viediecky?

Človek ani sám nevie čo začať menovať, pretože je toho vskutku veľa. Všeobecne povedané sa teda výbava kuchyne dá rozdeliť na kuchynské potreby a spotrebiče. Určite tu teda nesmie chýbať kvalitný sporák, ktorý má v tom najmodernejšom prípade zabudované indukčné dosky. Ich výhodou je elektrické vedenie, takže nemusíte vôbec variť s plynom.

Veľa kuchynských liniek je navyše vyriešených tak, že obsahujú výrez na umývačku alebo odpadkový kôš. Umývačka je dnes už samozrejmosťou mnohých domácností, odpadá tak starosť od ručného umývania riadu. Bezdotykové odpadkové koše a dávkovače na mydlo sú tiež vítanou súčasťou. Avšak vo vidieckom štýle sa preferuje postarší kredenc, ktorý je plne účelný, ale niekomu potom môže schádzať komfort z hľadiska automatickosti funkcií, čo súvisí aj s jednoduchším sporákom a klasickými kuchynskými potrebami. Zatiaľ čo sa predtým často využívalo na výrobu kuchynských potrieb drevo, teraz sa do popredia dostáva aj silikón.

Kuchynská linka by mala byť priestranná

Kuchynské náčinie je tiež potrebné mať kam uložiť. Dnes sa preferujú tzv. drôtené programy do kuchyne, kde nie je núdza o zavesenie utierok, chňapiek, ale aj naberačiek, obracačiek, atď. Najrôznejšie háčiky a závesné systémy na stene vám umožnia mať všetko prehľadne pri ruke. Rovnako ako dostatok odkladacej plochy na riad, hrnčeky a misky. Je toho naozaj nespočetné množstvo. Medzi spotrebiče spadá nielen sporák, ale aj mikrovlnná rúra, rýchlovarná kanvica, kuchynský robot, šľahač, sendvičovač či hriankovač. Každý z nás potrebuje k svojmu komfortu niečo iné.