Drevo odolnejšie a pevnejšie vďaka kartáčovaniu

Drevo je ideálnym materiálom na využitie v exteriéri aj interiéri. Na konštrukcie, obklady, dvere, schody, deliace steny, podlahy i nábytok rôznych druhov. Drevo sa jednoducho dá použiť takmer na všetko. Ak teda chcete svoj interiér alebo exteriér skrášliť dreveným nábytkom, tak ste na správnom mieste.

Kartáč na kartáčovanie dreva

Povrchové úpravy dreva

Drevo však treba ochrániť a niekedy aj zlepšiť jeho vzhľad, na čo slúžia rôzne druhy povrchových úprav dreva. Na jednej strane majú za úlohu vylepšiť svojou farbou a leskom vzhľad dreva a na strane druhej ho zase ochrániť pred nepriaznivými vonkajšími vplyvmi, ako je dážď, sneh, slnko. Rovnako aj pred znečistením a mechanickým poškodením. Voľba povrchovej úpravy vždy závisí od danej situácie aj od toho, či bude drevený výrobok umiestnený vonku alebo dnu. Keď sa vyberie vhodná povrchová úprava, bude aj drevo trvanlivejšie.

Kartáčovanie dreva

V poslednej dobe patrí k veľmi vyhľadávaným úpravám kartáčovanie dreva. Ide o spôsob úpravy drevených profilov, ku ktorým patrí dlážkovica, tatranský profil, hobľované dosky i profily na fasádu. Kartáčovanie dreva sa vykonáva pomocou stroja, ktorý má špeciálne kefy. Nimi sa opracúva pohľadová strana, pričom sa z povrchu odstránia mäkké jarné vlákna dreva. Tak sa vytvorí prírodná kresba s vystúpenými zimnými vláknami, ktoré sa pýšia jedinečným vzhľadom. Vďaka tomu, že na povrchu ostáva len tvrdšia časť dreva, sa aj samotný povrch stáva odolnejším, tvrdším a má dlhšiu životnosť.

Načo je dobré kartáčovanie dreva?

Výhody kartáčovania sú výhodné najmä pri smrekových a borovicových drevinách, ktoré patria k tým mäkším drevinám. Kartáčovaním naberajú lepšiu odolnosť, čo je na úžitok najmä pri exteriérovom obklade či dlážkovici. Takto upravené drevo má široké využitie, a to najmä tam, kde chcete zaujímavým spôsobom zakomponovať prírodu vo forme dreva.