Ako zbaviť uteráky zápachu?

Neexistuje lepší pocit, ako sa po horúcom kúpeli zababušiť do mäkkého a voňavého uteráku, no nie? Vlhké prostredie v kúpeľni však na vôni uterákov nepridáva, naopak, po čase začnú nepríjemne zapáchať. Zápach však nie je jediným problémom. Uteráky a osušky začnú po viacerých praniach strácať schopnosť sať vodu, čím je zapríčinená strata ich hebkosti.

Čisté uteráky

Je jedno, že používame kvantum aviváží, ktoré voňajú ako čerstvo pokosená lúka, pretože tie začnú postupom času vytvárať na uteráku vodeodolnú látku, ktorá bráni vniku vody do látky a následnému vyčisteniu. Ak pridávate aviváž do pláchania, ste na najrýchlejšej ceste ako uteráky znehodnotiť a poškodiť. Aviváž vlákna zlepí a verte alebo nie, už ich len tak ľahko nerozlepíte. Ako teda na voňavé uteráky? O pomoc sme požiadali odborníka na túto problematiku, pani Horvathovú, ktorá aktívne prispieva do magazínov TopByvanie.sk, MojDom.sk a Peknébývanie.

Dôležitý je spôsob prania

Bojovať sa dá však aj s týmito problémami a to celkom jednoducho. V prvom rade je to najmä na našej práčke a jej nastaveniach. Správna starostlivosť sa začína ešte pred prvým použitím, kedy je treba uterák oprať spoločne s rovnako farebnou bielizňou, a to najlepšie na štyridsať stupňov, aby sa vlákna zatiahli. Pri prvých praniach sa z tmavých uterákov odstraňuje prebytočné farbivo. Uteráky by sa mali prať pri odporúčanej teplote. Pre zachovanie hebkosti je dôležité použiť miesto pracieho prášku gél. Čo sa týka sušenia, najlepšou možnosťou je jednoznačne sušička. Ak ju však doma nemáte, vyhnite sa teplým radiátorom. Tie dokážu polámať vlákna a uterák poškodiť. Samotné sušenie však nemá vplyv len na hebkosť uterákov, ale aj na ich vôňu. Je pochopiteľné, že ak vlhký alebo mokrý uterák necháte v zatvorenej kúpeľni, z ktorej sa nestihla vypariť vlhkosť, nasiakne ňou. Ideálnym riešením je uterák zavesiť na balkón, prípadne na čerstvý vzduch.

Ocot je klasika, ktorá funguje

Zbaviť sa zápachu nie je taktiež nemožné. Najznámejší babský recept je ocot. Ak uteráky, ktoré sú čerstvo vypraté stále páchnu, skúste ich preprať v horúcej vode s 1 až 2 šálkami octu a následne ich oprať ešte raz v práčke z obvyklým čistiacim prostriedkom. Zatuchnutosti sa dá zbaviť hneď viacerými spôsobmi -už spomínaným sušením na čerstvom vzduchu, prípadne praním na optimálnej teplote. Tá sa väčšinou pohybuje na rozmedzí 40 až 60 stupňov. Uteráky sa často perú pre teplote 90 stupňov, čo nespôsobuje iba zápach, ale aj tvrdosť. Vinníkom smradu môže byť aj práčka. Je dôležité nechávať dvierka bubna pootvorené a spolu s nimi aj násypku, v ktorej sa usádzajú zvyšky pracích prostriedkov a tie môžu vo vlhkom prostredí veľmi rýchlo splesnivieť.

Automatické púšťanie sa do žehlenia všetkého, či vyberieme z práčky nie je najlepší nápad v prípade, ak sú medzi prádlom uteráky a osušky. Žehlením froté uteráky stratia zamatový vzhľad a zníži sa tiež ich schopnosť absorbovať vodu.

Ak vám nepomôže ani jeden z týchto tipov, asi prišiel čas rozlúčiť sa so starými uterákmi a vymeniť ich za nové.

5/5