Ako ušetriť v kuchyni?

Kuchyňa je v domácnosti veľmi využívaná miestnosť. Je to tiež miestnosť, kde má máme veľkú spotrebu energií a vody. A práve preto máme v kuchyni veľkú možnosť výrazne ušetriť na nákladoch. Ako na to? V tomto článku nájdete niekoľko praktických tipov na úspory.

Moderná kuchyňa

Voda pri umývaní riadu

V kuchyni je veľká spotreba vody. Pri varení alebo pri umývaní riadu. Pri dodržaní niekoľkých malých zmien a zásad môžete výrazne znížiť spotrebu vody a dosiahnuť na zaujímavú úsporu. Viete, že pri desiatich minútovom umývaní riadu pod tečúcim kohútikom môžete spotrebovať až 100 litrov vody? Za rok vám takto miniete až 100 eur za pretečenú vodu, plus ďalšie náklady na ohrev teplej vody. Ak nepoužívate umývačku a umývate riad ručne, tak je úspornejšie napustiť si vodu do drezu. Silne znečistené alebo mastný riad pred umývaním očistite obrúskom alebo papierovou utierkou.

Používajte perlátory, šetriče vody alebo inteligentné pákové batérie. Špeciálny regulačný prvok na odtok z kohútika, ktorý mieša vodu so vzduchom (perlátor) dokáže usporiť až 20-50% vody. Samotná páková batéria je šetrnejšia ako klasické vodovodné batérie z kohútikmi – tu je úspora 20-30% teplej vody. Ešte väčšiu úsporu, až 50%, dosiahnete pri použití termostatickej batérie, ale v tomto prípade je problém jej vyššia nákupná cena.

Umývačka riadu

Pri použití umývačky riadu spotrebujete asi 60% menej vody ako pri ručnom umývaní. Kvalitné umývačky riadu spotrebujú na jeden umývací cyklus 10 litrov vody a majú iba 1 -2 kW spotreby energie. Pri kúpe umývačky preto vyberajte umývačku s veľmi dobrou energetickou účinnosťou A ++ alebo A +++. Pri kúpe si zároveň pozorne preštudujte energetický štítok.

Úspora pri varení

Ako často si ohrievate v kanvici vodu na kávu? Vody do kanvice nedávajte zbytočne veľa. Rozdiel medzi spotrebou energie pri ohreve 1/4 litra a celého litra je až 75%. Na čom varíte? Na plyne alebo na elektrickej platničke? Najlacnejšie je varenie na zemnom plyne, nasleduje indukcia, sklo-keramická platňa a najviac energie spotrebujete na klasických elektrických platničkách. Na dlhé varenie je lepšie používať tlakový hrniec viac ako obyčajný. Samozrejme ak to postup varenia dovolí. Ale myslite tiež na úsporu. Pri použití tlakového hrnca spotrebujte až o 40-70% menej energie. Pri výbere sporáka a rúry zasa starostlivo skúmajte energetický štítok a znížte nároky spotrebičov na vašu peňaženku.

Malý tip: Ako rozmrazujete veci z mrazničky? V rúre, v mikrovlnnej rúre? V mikrovlnke je to výrazne lacnejšie ako v rúre. Ale rozmrazovanie na vzduchu je zdarma. Potraviny, u ktorých sa to dá vyberte z mrazničky s predstihom a nechajte ich rozmraziť na tácke niekde stranou, bez spotreby energie a zadarmo.

Chladnička a energie

Chladnička a mraznička majú veľkú spotrebu, u starších typov je až 600 kWh za rok. Venujte preto výberu chladničky a mrazničky veľmi veľkú pozornosť. Nové chladničky s energetickou triedou A +++ majú až 2/3 nižšiu spotrebu ako staršie modely. Náklady na mrazenie tiež výrazne znížite pravidelným odmrazovaním – nové chladničky netreba dokonca vôbec odmrazovať. Pozor na dobrej dovieranie dverí u mrazničky a u chladničky, skontrolujte tesnenie. Správne umiestnenie chladničky tiež zníži náklady na jej prevádzku. Chladnička by mala byť ďalej od zdrojov tepla (sporák, rúra, …). Uvádza sa, že každý stupeň tepla v okolí zvyšuje spotrebu o 4%. Pri umiestnení tiež myslite na to, že okolo chladničky by mal prúdiť vzduch, neumiestňujte ju preto veľmi blízko k stene alebo do rôznych uzatvorených výklenkov.

Nezabúdajte ani na to, že úsporu pri prevádzke domácnosti dosiahne aj voľbou správneho distribútora elektriny a plynu. Preto si porovnajte ponuku dodávateľov.