Ako ušetriť v kuchyni? (rady a tipy)

Kuchyňa je v mnohých domácnostiach veľmi využívaná miestnosť. Veď každý predsa musí jesť. Je to tiež miestnosť, v ktorej máme veľkú spotrebu vody a energií. Ale to je zároveň možnosť ako výrazne skresať náklady. A preto si v tomto článku predstavíme niekoľko praktických tipov ako ušetriť. Ako upraviť vybavenie kuchyne alebo čo robiť ináč, aby ste každoročne ušetrili desiatky eur.

Kuchyňa - ako ušetriť peniaze

V kuchyni je hlavne veľká spotreba vody. Pri varení alebo pri umývaní riadu. Pri dodržaní niekoľkých malých zmien a zásad, môžete výrazne znížiť spotrebu vody a dosiahnuť tak zaujímavú úsporu. Už pri desiatich minútach umývania riadu pod tečúcim kohútikom môžete spotrebovať až 100 litrov vody. Za rok takto len za umývanie miniete vyše 100 eur, plus ďalšie náklady na ohrev teplej vody. Ak nepoužívate umývačku a umývate riad ručne, tak je úspornejšie, aby ste si napustili vodu do drezu. Silne znečistené alebo mastné riady pred umývaním očistite.

Používajte perlátory, šetriče vody alebo šetriace pákové batérie. Špeciálny regulačný prvok na odtoku z kohútika, ktorý mieša vodu so vzduchom (perlátor) dokáže usporiť až 20-50% vody. Samotná páková batéria je šetrnejšia ako klasické vodovodné batérie z kohútikmi – vytvoria úsporu 20-30% teplej vody. Ešte väčšiu úsporu, až 50%, dosiahnete pri použití termostatickej batérie, ale pri tejto batérii je vyššia nákupná cena.

Umývačka riadu

Ak si zaobstaráte umývačku riadu spotrebujete asi o 60% menej vody ako pri ručnom umývaní. Kvalitné umývačky riadu spotrebujú na jeden umývací cyklus 10 litrov vody a majú iba 1 -2 kW spotreby energie. Pri kúpe umývačky preto vyberajte umývačku s veľmi dobrou energetickou účinosťou A ++ alebo A +++.

Úspora pri varení

Ak si ohrievate vodu na kávu v kanvici, tak do nej nedávajte zbytočne veľa vody. Rozdiel medzi spotrebou energie pri ohreve 1/4 litra a celého litra je až 75%. Taktiež varenie na plyne je lacnejšie ako varenie na elektrine. Po plyne je lacnejšia indukcia, sklo-keramická platňa a najviac energie spotrebujete na klasických elektrických platničkách. Na dlhé varenie je lepšie používať tlakový hrniec ako obyčajný. Samozrejme ak vám to postup varenia dovolí. Pri použití tlakového hrnca spotrebujte až o 40-70% menej energie. Pri výbere sporáka a rúry starostlivo preskúmajte energetický štítok, lebo práve to vám môže v budúcnosti znížiť náklady.

Rozmrazovanie potravín v mikrovlnke je to výrazne lacnejšie ako v rúre. Ale rozmrazovanie na vzduchu je zdarma. Potraviny preto vyberajte z mrazničky s predstihom a nechajte rozmraziť na tácke niekde stranou, bez spotreby energií a zadarmo.

Chladnička

Chladnička a mraznička majú veľkú spotrebu, u starších typov je až 600 kWh za rok. Venujte preto výberu chladničky a mrazničky veľmi veľkú pozornosť. Nové chladničky s energetickou triedou A +++ majú až 2/3 nižšiu spotrebu ako staršie modely. Náklady na mrazenie tiež výrazne znížite pravidelným odmrazovaním. Veľká vrstva ľadu vedie k výrazne zvýšenej spotrebe. Pozor na dobré zatváranie dverí mrazničky a chladničky, skontrolujte tesnenia. Správne umiestnenie chladničky tiež zníži náklady na jej prevádzku.

Chladnička by mala byť ďalej od zdrojov tepla (sporák, rúra, …). Uvádza sa, že každý stupeň tepla v okolí zvyšuje spotrebu o 4%. Pri umiestnení tiež myslite na to, že okolo chladničky by mal prúdiť vzduch, neumiestňujte ju preto veľmi blízko k stene alebo do rôznych uzavretých výklenkov.

PS: Vaše náklady na domácnosť môžete samozrejme znížiť aj zmenou distribútora elektriny alebo plynu.