Ako sa v práci ochrániť pred zimou?

Blíži sa zima a s ňou súvisí aj zvýšená možnosť nebezpečenstva na otvorenom pracovisku. Mnohí z nás sa preto zamýšľajú nad otázkou, či budú na toto obdobie potrebovať špeciálne pracovné odevy pre výkon svojho zamestnania. Pri ktorých povolaniach je to nevyhnutné, ktoré odevy si zaobstarať a na čo si pri výbere dávať pozor? Poradíme vám.

Práca v zime

Ochrana pred zhoršenými poveternostnými podmienkami

Kvalitné ochranné oblečenie je dnes vyrábané tak, aby ich nositeľov dostatočne ochránilo pred zhoršenými podmienkami a dožičilo im pracovať ľahko a bezpečne. Zimné pracovné odevy sú prispôsobené nízkym teplotám a zároveň sú vyrábané tak, aby spĺňali požiadavku dostatočného komfortu. Zároveň by mali chrániť pred výkyvmi počasia, čo ponúka hrubší materiál, vodeodolnosť či vetruvzdornosť materiálu.

Pre ľudí pracujúcich vonku

Zimné pracovné odevy sú nevyhnutné najmä pre ľudí, ktorí pracujú vonku, v exteriéroch a sú väčšinu pracovného času vystavení vplyvom počasia. Svoje o tom vedia najmä stavbári, murári či pracovníci cestných komunikácii, ale aj lesníci, drevorubači či rybári. V zimnom období sa denne stretávajú s vlhkosťou, prievanom a niekoľkohodinovým pobytom na chladnom vzduchu. Tieto profesie majú zo zákona nárok na špeciálne ochranné pracovné oblečenie.

Nie povinnosť, ale snaha ochrániť

Pre mnohých uvedomelých zamestnávateľov to už dnes ale nie je povinnosťou, ale privilégiom a snahou poskytnuť svojim podriadeným na prácu v extrémnom počasí čo najvhodnejšie podmienky. Ak sa medzi nich zaraďujete aj vy, pripravte sa na príchod tuhej zimy vopred a nič vás nezaskočí. Základom výbavy pre zamestnancov by mala byť (s ohľadom na potreby danej profesie) zateplená bunda, montérky z hrubého materiálu, nepremokavé plášte a zimné pracovné rukavice a obuv.

Niekoľko tipov pri výbere zimných pracovných odevov:

  • Viacero vrstiev oblečenia poskytuje lepšiu izoláciu.
  • 100% bavlna a termobielizeň udrží viac telesného tepla. Využívajte ju preto najmä ako vnútornú vrstvu oblečenia.
  • Tvár a ústa si dokážete účinne ochrániť funkčnými kuklami
  • Najväčšia zima sa do tela dostáva vďaka premoknutým alebo nedostatočne chráneným nohám a rukám. Chráňte sa preto nepremokavými pracovnými topánkami a rukavicami.