Ako môžete využiť vzduchový kompresor v domácnosti?

Kompresory využívajú aj veľké priemyselné fabriky, aj domáci majstri. V nasledujúcich riadkoch vám poradíme, na čo môžete použiť bežný hobby kompresor v domácnosti. Metóda prúdiaceho vzduchu je využiteľná takmer všade. Najsilnejšie kompresory pomáhajú pri búracích prácach, slabšie sú napríklad súčasťou chladničiek.

Kompresor

Vlastniť kompresor v domácnosti sa však rozhodne oplatí – zaskočí za ručnú pumpu, uprace a dokonca aj premaľuje auto či bicykel.

Fúkanie pneumatík a mnohého iného

Najbežnejším využitím vzduchového kompresoru v domácnosti je dofukovanie pneumatík na aute, bicykli či inom vozidle. S kompresorom sú akékoľvek pneumatiky zahustené pomerne rýchlo, prúd vzduchu vám ušetrí čas i energiu.

Okrem pneumatík toho s kompresorom v domácnosti dofúkate omnoho viac. Jeho užitočnosť spoznáte napríklad v lete, keď sa vaše deti budú chcieť hrať s loptou a neskôr sa schladiť v bazéne. Bežný hobby kompresor bez problémov zvládne dofúkať aj nafukovací matrac či čln.

Čistenie vzduchom

Potrebujete vyčistiť váš pracovný stôl od pilín alebo prachu? Odfúknite ich! Univerzálnosť prúdiaceho vzduchu je možné využiť aj na upratovanie, čo oceníte napríklad po práci s drevom alebo spracovávaní železa.

Hobby kompresory sú navyše praktické a ľahko prenosné. Ich čistiace schopnosti sa tak nemusia končiť za stolom v dielni a môžete si ich poľahky preniesť aj do domu – čisteniu vzduchom by sa mohla potešiť aj vaša klávesnica od počítača alebo iné citlivé spotrebiče.

Striekanie farieb

Kompresor je užitočný aj sám osebe, no v kombinácii so striekacou pištoľou sa jeho schopnosti posúvajú do iných dimenzií. Na trhu je dostupný celý rad pištolí, ktoré sú po nasadení na kompresor schopné premaľovať kapotu auta, prefarbiť zhrdzavený bicykel a radiátor, či dokonca vymaľovať fasádu domu.

Môže to znieť prekvapivo, ale vzduchové kompresory majú svoje uplatnenie aj v umení. Prúdiaci vzduch je základom maliarskej metódy air brush, ktorú používajú dizajnéri športových a motoristických prilieb, ale aj hobby maliari.