9 najznámejších druhov oplotenia. Aké sú ich výhody a nevýhody?

Druhov oplotenia je veľa. Záleží na individuálnych preferenciách a konkrétnom objekte, ktorý sa bude oplocovať. Vybrali sme 9 druhov, ktoré sú najznámejšie a spísali ich výhody a nevýhody. Dúfame, že vám tieto tipy pomôžu aj pri výbere oplotenie vášho pozemku.

Oplotenie pozemku
 1. Jednoduchý drevený plot z latiek alebo tyčiek
  Tento plot môžeme považovať za menej náročný na montáž, oprava je rýchla, no pri zanedbaní údržby môže dôjsť k obmedzenej životnosti. Taktiež hrozí poškodenie zvieratami.
 2. Plný drevený doskový plot
  Dotvára intimitu a zapadá k záhrade a okoliu, ak nie je morený vo výrazných farbách. V kombinácii s omietaným múrom oživí murovaný plot. Potrebná je však pravidelná impregnácia pred vlhkosťou.
 3. Pletivové oplotenie, Zvárané panely
  Výhodou je rýchla montáž a nenáročnosť na údržbu. Dokáže zabrániť vniknutiu stredných a väčších zvierat na pozemok. Je priehľadný a nezatieňuje rastliny v záhrade. Nevýhodou môže byť jeho opora pre burinu, ak sa údržba zanedbá.
 4. Strihaný živý plot
  Hodí sa k akejkoľvek architektúre. Pri tomto druhu plota je nevýhodou dlhší čas dorastenia, je náročný na veľkosť pozemku a potrebná je údržba aspoň dva razy ročne.
 5. Murované ploty
  Jednoznačnou výhodou je ich trvanlivosť a najobľúbenejšie sú v kombinácii s kovanými či drevenými priehľadnými časťami. Treba si však dať pozor, že vysoké zmenšujú priestor a tienia pozemok. Su z vyššej cenovej kategórie.
 6. Kamenné múry
  Patria do kategórie dekoratívneho oplotenia a hodia sa do akejkoľvek krajinky či záhrady. Tak isto ako murované ploty, ak sú vysoké, nemusia pôsobiť esteticky a vytvárajú tieň.
 7. Tehlové múry
  Príťažlivo pôsobia múry zo starých očistených tehál pričom je veľké plochy dobré oddeliť drevenými alebo kovovými časťami.
 8. Betónové múry
  Výhodou pre niektorých môže byť ich neutralita vo farbe. Sú ideálnym podkladom pre prevísajúce a popínavé rastliny, ktoré im dodajú šmrnc. Nemali by byť však stavané vo vysokých a dlhých blokoch. Môžu sa prekombinovať s drevom či kovom.
 9. Kované ploty
  Kované ploty by sme tiež zahrnuli do kategórie luxusnejších a drahších typov oplotenia. Za to sú však trvácne a montáž ich dielov do celku (po výrobe) je pomerne rýchla.