Či už inštalujete novú strechu na nový dom alebo vymieňate staršiu strechu, ktorá už neplní svoju funkciu, máte na výber z mnohých typov striech, materiálov a dizajnov. Medzi rôzne možnosti patria asfaltové šindle, škridlové strechy, plechové strechy a ďalšie. Faktory, ktoré určujú, aký typ strechy je najlepší, zahŕňajú sklon a zložitosť strechy, štýl domu, miestnu klímu a náklady na rôzne strešné možnosti. Čítajte ďalej, aby ste sa dozvedeli viac o týchto rôznych typoch striech (s obrázkami) a získali predstavu, ktoré typy, materiály a dizajny striech sú najbežnejšie.
Rôzne typy strešných podľa materiálov
Materiál použitý pri konštrukcii strechy je dôležité rozhodnutie. Typ vybraného materiálu určí, ako dlho bude strecha trvať, jej odolnosť a náklady na inštaláciu alebo výmenu. Existuje mnoho materiálov, ktoré sa dajú použiť na strechy, každý s vlastnými výhodami a nevýhodami. Rozhodnutie o najlepšom materiáli pre vašu strechu závisí najmä od klímy a počasia, kde žijete.
Asfaltové šindle na strechu
Výrobcovia vytvorili asfaltové šindle, ktoré napodobňujú vzhľad dreva a bridlice. Hoci sa tieto pojmy často používajú zameniteľne, väčšina strešných šindľov používaných dnes sú technicky známe ako asfaltovo-sklené šindle. Sklené vlákno zabudované v šindli poskytuje extra pevnosť a odolnosť proti pretrhnutiu. Tieto šindle sú najobľúbenejším typom strešných krytín pre šikmé strechy, pretože sú cenovo dostupné, ľahko sa inštalujú, sú odolné a dostupné v širokej škále farieb. Prémiové druhy „laminovaných“ asfaltovo-sklených šindľov sú zvyčajne garantované na 50 rokov.
Drevené šindle a štiepané šindle
Drevené šindle a štiepané šindle sú krásne, ale vyžadujú viac údržby v porovnaní s asfaltovou strechou. Drevené šindle a štiepané šindle sa zvyčajne vyrábajú z červeného cédru, aljašského žltého cédru alebo východného bieleho cédru. Tieto ihličnany produkujú drevo, ktoré je rozmerovo stabilné a prirodzene odolné voči hnilobe a útokom hmyzu. Hlavný rozdiel medzi šindľami a štiepanými šindľami je v tom, že štiepané šindle sú štiepané z klátu a majú hrubú, náhodnú textúru; šindle majú hladší povrch, pretože sú pílené. Drevená strecha je drahá a vyžaduje si vyššiu zručnosť pri inštalácii. Preto väčšina ľudí nevolí inštaláciu tohto typu strechy, pokiaľ sa nejedná o historický dom.
Strešné krytiny z hliny a betónu
Škridlové strechy sú najviac spojené so španielskymi štýlovými domami, ale hlinené a betónové strešné výrobky sa môžu používať aj pri iných architektonických štýloch. Hlinené a betónové škridlové strechy sú často zoskupené spolu, pretože sú to murárske strešné materiály s podobnými požiadavkami na inštaláciu. Či už sa použije hlina alebo betón ako tvarovací materiál, konečný výsledok je strešná škridla navrhnutá na prekrývanie a/alebo prepojenie s priľahlými škridlami. Hlinené a betónové škridlové strechy sú vhodné pre teplé klímy, ktoré nemajú vysoké zrážky; nemali by sa inštalovať v oblastiach, kde sú bežné silné pravidelné dažde a mrazy.
Kompozitné strechy
Kompozitné šindle majú niektoré z najdlhších záruk v priemysle. Termín “kompozitný” môže platiť pre niekoľko rôznych typov striech, pretože jednoducho znamená, že pri výrobnom procese sa používajú rôzne materiály. Dnes je jedným z najbežnejších typov kompozitných striech simulovaná strešná bridlica, ktorá je vyrobená z živíc a gumených zmesí extrahovaných z recyklovaných pneumatík. Tento imitátor bridlice ponúka vynikajúcu životnosť a nižšie náklady na inštaláciu, pričom poskytuje vzhľad tradičnej bridlicovej strechy.
Plechové strechy
Plechové strechy sa pohybujú od štýlov so stojatým švom až po vzhľad šindľov. Plechové strechy sú obrovská kategória, ktorá zahŕňa továrensky formované a dokončené strešné panely, ako aj strešné panely, ktoré sú rezané a formované na mieste stavby. Plechové strechy majú dlhú históriu používania na domoch, farmárskych stavbách a komerčných budovách. Hlavnou obmedzením je, že nie sú vhodné pre použitie na zložitých alebo zakrivených strechách. Rovnako ako zvlnené strechy, mnoho plechových striech môže byť inštalovaných priamo nad opotrebovanou staršou strechou bez toho, aby sa musel odstrániť pôvodný strešný materiál.
Zvlnené strechy
Zvlnené plechové strešné panely ponúkajú skvelé riešenie pre prístrešky a iné záhradné stavby. Zvlnené strechy sú ľahko rozpoznateľné vďaka svojmu charakteristickému tvaru; sú to tenké plechy obsahujúce symetrický vzor striedavých hrebeňov a drážok. Väčšina zvlnených striech prichádza vo forme plechov, ale niektorí výrobcovia ponúkajú aj veľké šindle. Tento typ strechy môže byť vyrobený z ocele, polykarbonátu alebo asfaltovo-skleného kompozitu. Je vhodnejší pre poľnohospodárske a komerčné budovy a pre malé prístrešky než pre domy. Jednou z dôležitých výhod zvlnených striech je, že môžu byť pripevnené priamo na existujúcu šindľovú strechu bez odstránenia pôvodného strešného materiálu.
Ploché strechy
Keďže každá plochá strecha je inherentne náchylná na úniky, je dôležité najímať skúsených inštalatérov, keď sa ploché strechy opravujú, vymieňajú alebo inštalujú. Táto strešná kategória je často zoskupená s „nízkym sklonom“ striech, pretože mnoho strešných úprav je rovnakých. Najbežnejšie materiály používané na ploché strechy v rezidenčných a komerčných budovách dnes zahŕňajú jedno-membránové systémy ako EPDM alebo gumené strechy, termo-polyolefín (TPO) strechy a PVC strechy. Plechové strechy sa niekedy používajú na nízko sklonené strechy, ale nie na ploché strechy. Vysokohustotná striekaná polyuretánová pena (SPF) je systém, ktorý potiahne strechu súvislou vrstvou penovej izolácie, ktorá môže tiež slúžiť ako konečný povrch strechy (pokiaľ sa na penu aplikuje ochranný náter).
Bridlicové strechy
Bridlica je kráľom strešných materiálov, ale nájsť niekoho, kto ju môže nainštalovať alebo opraviť, môže byť výzvou. Väčšina strešnej bridlice používaná v USA pochádza z ložísk bridlice vo Vermonte a Pensylvánii. Výroba je drahá a inštalácia náročná, táto „kamenná“ strecha patrí medzi najdrahšie dostupné. Pri správnej inštalácii a údržbe môže bridlicová strecha vydržať 75 rokov alebo viac.
Solárne šindle a solárne strechy
Solárne šindle sú oveľa menej nápadné než modulové systémy, ale sú aj menej efektívne. Solárne šindle a solárne strechy sú príkladmi novej „tenkovrstvovej“ fotovoltaickej technológie označovanej ako „integrované fotovoltaické systémy“ alebo BIPV. Solárne šindle sú navrhnuté v štandardnej veľkosti a tvare asfaltových šindľov, aby mohli byť nenápadne integrované do asfaltovej strechy. Solárne strechy alebo BIPV môžu mať formu solárnych šindľov alebo strešných škridiel, ktoré obsahujú solárne články.
Rôzne typy strešných dizajnov
Niektoré strešné dizajny, ako napríklad sedlová strecha, sú bežnejšie než iné, napríklad mansardová strecha. Pri stavbe domu je jednou z vecí, ktorú musíte rozhodnúť, aký typ strešného dizajnu bude vyhovovať. Strešný dizajn nezávisí len od vašej preferencie, ale aj od teploty a poveternostných podmienok na mieste. Existujú stovky typov strešných dizajnov, ktoré dnes existujú, napríklad:
Sedlová strecha
Tento typ strechy je jedným z najbežnejších strešných dizajnov. Tento typ strechy má dva sklony na každej strane a stretáva sa na vrchole. Sedlové strechy môžu byť strmé alebo plytké v závislosti od požiadaviek budovy. Jeho výhody zahŕňajú ľahšiu stavbu a údržbu. Na druhej strane nie je tak energeticky účinná ako ostatné. Okrem klasických sedlových striech existujú aj iné variácie, ktoré sú rovnako populárne, vrátane holandskej sedlovej strechy, krížovej sedlovej strechy a prednej sedlovej strechy.
Valbová strecha
Tento typ strechy má štyri sklony, ktoré sa stretávajú na vrchole. Ako pri streche gambrel, aj valbová strecha má viac miesta nad hlavou ako sedlová strecha, ale menej v porovnaní s mansardovou strechou. Aj keď je tento typ strechy väčší ako sedlové strechy, vyžaduje menej materiálu, pretože jej steny nie sú také strmé ako u predtým spomenutých striech. Valbové strechy sú známe svojou flexibilitou v dizajne a jednoduchosťou pri stavbe.
Pultová strecha
Tento typ strešného dizajnu má jeden sklon, ktorý ide z boku na vrchol. Má jednu horizontálnu líniu a klesá na všetkých stranách. Tento štýl strechy je populárny pre stodoly, ale v poslednej dobe sa stal bežným dizajnom pre moderné domy. Hoci sú pultové strechy jednoduché na stavbu, nie sú ideálne pre väčšie domy.