Botníky – skrinky na topánky

Potrebujete si uložiť topánky v predsieni a neviete aký botník, resp. topánkovník si vybrať? Ak je vaša odpoveď áno, tak ste na správnom mieste. Na našej stránke totiž nájdete botníky vhodné do malých aj veľkých predsiení. V ponuke máme moderné, elegantné, dizajnové aj luxusné botníky. Stačí ak si vyberiete veľkosť, materiál a dizajnový tvar botníku. Ponúkame aj praktické botníky s odkladacou či sedacou plochou, na ktorú si môžete odložiť veci či sadnúť pri obúvaní. U nás si proste vyberie každý kto potrebuje praktický a pekný botník do predsiene, či vstupnej haly bytu alebo domu.

Dreveny vyklapaci botnik

Ako si vybrať botník?

Botník, po slovensky topánkovník alebo skrinka na topánky je veľmi praktický kus nábytku, ktorý nájdete snáď v každej domácnosti. Spravidla sa botník umiestňuje do predsiení, či iných vstupných časti domu alebo bytu. Na trhu je veľké množstvo botníkov a skriniek na topánky, a preto je občas ťažké rozhodnúť sa, ktorý botník je ten správny. Dôležitým kritériom pri výbere je spôsob uloženia topánok, materiál, rozmery a samozrejme cena. Pri používaní a výbere však pamätajte na tieto kritéria:

  • topánky by sa nemali v botníku tlačiť
  • botník nesmie byť celkom uzavretý – mal by byť dobre odvetraný
  • neukladajte do botníka mokrú a špinavú obuv
  • pri kúpe botníka sa oplatí pozerať aj po zásuvke, ktorá poslúži na ukladanie vecí. Môžete do nej uložiť napr. na krémy na topánky, handričky, šnúrky, prípadne obuvák.
  • pozerajte aj na to, aby ladil s ostatným vybavením miestnosti

Veľkosť botníku alebo skrine na topánky

Veľkosť botníku a teda aj kapacitu by ste mali prispôsobiť počtu topánok, ktoré vlastnia všetci členovia domácnosti. Ak potrebujete veľkú kapacitu, tak asi najvhodnejšie budú pre vás klasické policové skrinky na topánky, alebo skrine. Výhodou takýchto policových botníkov je možnosť uskladniť aj vyššie topánky a nevýhodou sú zase vyššie nároky na priestor. Ak nemáte veľa priestoru, tak sa skúste poobzerať po výklopnom botníku. V prípade, že nechce kupovať veľkú skriňu na topánky, tak zvážte možnosť ukladať nevyužívané topánky na iné miesto v byte a následne ich obmieňať podľa aktuálnej sezóny. Ak vám nevyhovuje žiadny z botníkov predávaných v obchodoch, tak si môžete dať vyrobiť botník na mieru u niektorého z lokálnych výrobcov nábytku.

Materiál botníku

Najpredávanejšie botníky na našom trhu sú stále drevené botníky z masívu alebo z rôzných imitácii dreva a ako napr. lamina. Stále častejšie sa však môžete stretnúť aj s plastovými botníkmi prípadne kovovými botníkmi. Práve plastový botník môže celkom pekne oživiť predsieň. Pričom platí, že ceny plastových botníkov sú obvykle nižšie ako drevených botníkov. Kovové botníky alebo botníky zo železa sú obľúbené hlavne v školách a zariadeniach, kde topánky uskladňuje viacero ľudí. Väčšinou sa vyrábajú ako otvorené botníky, aby sa mohli dobre vetrať. Častou výhodou kovových botníkov je aj to, že sú kombinované spolu so sedačkou, a tak sa na nich môžete pri obúvaní pohodlne posadiť.

Otvorený alebo uzatvorený botník?

Z praktického hľadiska je dobré kúpiť si botník s otvorenými policami pre topánky, ktoré práve nosíme a uzatvorený pre všetky topánky, ktoré si obúvame príležitostne. Výhodou otvoreného botníku je hlavne prehľadnosť, vďaka ktorej máme topánky ihneď po ruke a nemusíme sa hneď zrána zdržiavať hľadaním topánok. K najobľúbenejším spôsobom odkladania topánok dnes patria botníky so zásuvným alebo vyklápacím úložným priestorom. Ak nemáte v predsieni veľa priestoru, tak si určite kúpte vyklápací botník, pomocou ktorého ušetríte pár centimetrov priestoru. Pri výbere uzatvoreného botníku by ste samozrejme mali myslieť aj na dostatočné odvetranie, aby sa pri otvorení botníka nešíril zápach z topánok. Ak máte doma malé deti, alebo si pri obúvaní rád sadnete, tak určite pouvažujte o botníku v tvare lavice s policami. Nízky botník vám síce neschová veľa topánok, ale môžete ho použiť ako sedací priestor pri obúvaní.

Cena botníkov

Cena botníku sa odvíja od použitých materiálov, veľkosti botníku a samozrejme aj rôznych dizajnových vychytávok. Dnes už do botníku totiž môžete uložiť aj rôzne spreje na topánky, prípadne špeciálnu podložku na odkvapkávanie topánok. Lacné jednoduché botníky nájdete už za 10-15 eur, ale ak chcete naozaj kvalitný botník, tak si niečo priplatíte. Najväčší botník, resp. skôr skriňa na topánky môže stáť aj 200 eur, ale do takejto skrine uložíte naozaj veľké množstvo topánok aj pre viacčlennú rodinu.

5/5